event burgee venue burgee

Local Race 3 Full Series Presidents Bowl

Coldham Hall Sailing Club

Results are provisional as of 10:45 on September 14, 2017

Overall

Sailed: 13, Discards: 4, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Local Three Race 1 Full Series
23 April 2017
Local Three Race 2 Full Series
7 May 2017
Local Three Race 3 Full Series
21 May 2017
Local Three Race 4 Full Series
28 May 2017
Local Three Race 5 Full Series
4 June 2017
Local Three Race 6 Full Series
18 June 2017
Local Three Race 7 Full Series
2 July 2017
Local Three Race 8 Full Series
7 July 2017
Local Three Race 9 Full Series
23 July 2017
Local Three Race 10 Full Series
6 August 2017
Local Three Race 11 Full Series
20 August 2017
Local Three Race 12 Full Series
3 September 2017
Local Three Race 13 Full Series
10 September 2017
Total Nett
6th Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 (38.0 DNC) 2.0 (38.0 DNC) 3.0 (38.0 DNC) 5.0 8.0 9.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 10.0 7.0 1.0 235.0 83.0
9th Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 3.0 (38.0 DSQ) (38.0 DNC) 2.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 6.0 38.0 RET 38.0 DNC 3.0 8.0 38.0 DNC 2.0 290.0 138.0
1st Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 (10.0) (38.0 DNC) 2.0 5.0 2.0 4.0 3.0 (38.0 RET) (38.0 DNC) 4.0 3.0 1.0 3.0 151.0 27.0
10th Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 1.0 5.0 7.0 (38.0 DNC) 1.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 RET) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 11.0 4.0 295.0 143.0
2nd Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 (13.0) 1.0 5.0 4.0 3.0 (38.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0) (9.0) 6.0 4.0 5.0 98.0 32.0
3rd Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 (38.0 DNC) (38.0 DSQ) 1.0 1.0 5.0 3.0 4.0 (10.0) (38.0 DNC) 1.0 5.0 6.0 6.0 156.0 32.0
15th Local Series Race 3 Speedwell Yeoman Y117 Coldham Hall Sailing Club Ian Dixon David Nunns 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 12.0 9.0 7.0 408.0 256.0
17th Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Stuart Lee Margaret Mace 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 14.0 8.0 440.0 288.0
23rd Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Judith Robertson David Greenacre 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 463.0 311.0
25th Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Amanda Blezard Geoff Pinder 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 8.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 464.0 312.0
33rd Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W9944 Coldham Hall Sailing Club Tina Pye David Durrant 1134 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 RET 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 494.0 342.0
19th Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Andrew Sach Ben Adams 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 2.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 458.0 306.0
21st Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Richard Lamb Ian Barker 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 5.0 38.0 DNC 461.0 309.0
32nd Local Series Race 3 Club 2 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Andrew Sachs Eleanor 1134 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 13.0 38.0 DNC 469.0 317.0
33rd Local Series Race 3 Storm Half Decker 87 Coldham Hall Sailing Club Jonathan Bolton   1160 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 RET 38.0 DNC 494.0 342.0
8th Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 4.0 4.0 (38.0 RET) (38.0 RET) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 RET 1.0 9.0 8.0 4.0 10.0 38.0 DNC 268.0 116.0
27th Local Series Race 3 Topper Topper 34453 Coldham Hall Sailing Club Willum Johnston   1344 (38.0 DNC) 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 465.0 313.0
26th Local Series Race 3 Lazar Lasar 9109 Coldham Hall Sailing Club Willum Johnston Willums Sister 1065 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 465.0 313.0
14th Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett Shaun Corbett 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 6.0 2.0 38.0 DNC 38.0 DNC 395.0 243.0
16th Local Series Race 3 Lazar Lasar 1 1065 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippen   1091 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 11.0 38.0 DNC 38.0 DNC 436.0 284.0
20th Local Series Race 3 Tyririck Wayfarer W1417 Coldham Hall Sailing Club Bill Clarke Judith Robertson 1134 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 2.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 458.0 306.0
18th Local Series Race 3   Topper Cruz   Coldham Hall Sailing Club Jonathan Bolton Debbi Jaffey 1200 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 1.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 457.0 305.0
24th Local Series Race 3 Club 2 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Alex Logue Chris Logue 1134 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 463.0 311.0
33rd Local Series Race 3 Speedwell Yeoman Y117 Coldham Hall Sailing Club David Nunns David Warner 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 494.0 342.0
12th Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Ian Shepherd Margaret Mace 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 RET 2.0 10.0 9.0 12.0 38.0 DNC 375.0 223.0
22nd Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Alan Sant Judith Robertson 1130 6.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 462.0 310.0
29th Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Gill Pearson Paul Parker 1134 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 10.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 466.0 314.0
13th Local Series Race 3 Obsession Wayfarer 8040 Coldham Hall Sailing Club Richard Joy   1111 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 3.0 1.0 38.0 DNC 38.0 DNC 2.0 38.0 DNC 386.0 234.0
7th Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 5.0 7.0 3.0 9.0 6.0 (38.0 DNC) 7.0 6.0 3.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 236.0 84.0
11th Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Barnacle 1134 2.0 6.0 4.0 (38.0 RET) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 8.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 362.0 210.0
30th Local Series Race 3 Napoleon Solo 3 Coldham Hall Sailing Club Robin Bernau   1140 11.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 467.0 315.0
33rd Local Series Race 3 Saffire Yeoman Y40 Coldham Hall Sailing Club Steve Rayner Tracey Rayner 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 494.0 342.0
31st Local Series Race 3 Jester Wayfarer W7445 Coldham Hall Sailing Club Ian Barker   1111 12.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 468.0 316.0
4th Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 (8.0) 3.0 6.0 (8.0) 4.0 (38.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 5.0 7.0 3.0 (38.0 DNC) 133.0 41.0
33rd Local Series Race 3   Phantom 1404 Coldham Hall Sailing Club Kevin Preist   995 (38.0 RET) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 494.0 342.0
28th Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club David Durrant Anne Cornwall Margaret Mace 1130 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 465.0 313.0
5th Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 7.0 (8.0) 8.0 6.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 1.0 5.0 5.0 7.0 1.0 8.0 (38.0 DNC) 170.0 48.0

Local Three Race 1 Full Series - 23 April 2017 at 12.00

Race Oficer David Woolston

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
3 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 32:38 0:28:53 3.0
10 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 37:03 0:32:40 10.0
1 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 32:09 0:28:27 1.0
13 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 37:28 0:33:09 13.0
4 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 32:03 0:30:01 4.0
6 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Alan Sant Judith Robertson 1130 34:49 0:30:49 6.0
5 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 36:18 0:30:15 5.0
2 Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Barnacle 1134 32:30 0:28:40 2.0
11 Local Series Race 3 Napoleon Solo 3 Coldham Hall Sailing Club Robin Bernau   1140 37:45 0:33:07 11.0
12 Local Series Race 3 Jester Wayfarer W7445 Coldham Hall Sailing Club Ian Barker   1111 36:49 0:33:08 12.0
8 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 35:12 0:31:02 8.0
14 Local Series Race 3   Phantom 1404 Coldham Hall Sailing Club Kevin Preist   995 RET   38.0
9 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club David Durrant Anne Cornwall Margaret Mace 1130 35:10 0:31:07 9.0
7 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 35:03 0:30:54 7.0

Local Three Race 2 Full Series - 7 May 2017 at 12.00

Race Officer Ian Barker

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 23:37 0:20:54 2.0
10 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 DSQ   38.0
5 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 24:36 0:21:46 5.0
1 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 22:49 0:20:12 1.0
10 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 DSQ   38.0
4 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 23:03 0:21:35 4.0
9 Local Series Race 3 Topper Topper 34453 Coldham Hall Sailing Club Willum Johnston   1344 37:45 0:28:05 9.0
7 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 28:06 0:23:25 7.0
6 Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Barnacle 1134 25:25 0:22:25 6.0
3 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 24:02 0:21:12 3.0
8 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 27:12 0:23:59 8.0

Local Three Race 3 Full Series - 21 May 2017 at 12.00

Race Officer Bob Branscombe

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 26:30 0:23:22 2.0
7 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 31:54 0:28:14 7.0
5 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 27:57 0:24:44 5.0
1 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 25:44 0:22:46 1.0
10 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 RET   38.0
9 Local Series Race 3 Lazar Lasar 9109 Coldham Hall Sailing Club Willum Johnston Willums Sister 1065 30:44 0:28:51 9.0
3 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 28:30 0:23:45 3.0
4 Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Barnacle 1134 27:32 0:24:17 4.0
6 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 28:15 0:24:55 6.0
8 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 32:05 0:28:18 8.0

Local Three Race 4 Full Series - 28 May 2017 at 12.00

Race Officer Ian Shepherd
Kingfisher crewed by Shaun Corbett
Falspar crewed by Tony Duddle
Andwun crewed by Willum Johnstone
Club 1 Single Handed

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
3 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 33:06 0:29:18 3.0
2 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 32:50 0:29:03 2.0
5 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1111 33:42 0:30:20 5.0
4 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 33:57 0:30:03 4.0
1 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 32:46 0:29:00 1.0
10 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 RET   38.0
7 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett Shaun Corbett 1130 34:36 0:30:37 7.0
9 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 41:09 0:34:18 9.0
10 Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Barnacle 1134 RET   38.0
8 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 36:50 0:32:29 8.0
6 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 34:38 0:30:32 6.0

Local Three Race 5 Full Series - 4 June 2017 at 12.00

Race Officer Judith Robertson

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 29:02 0:25:36 2.0
1 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 28:27 0:25:11 1.0
3 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 32:40 0:28:55 3.0
5 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 33:14 0:29:25 5.0
7 Local Series Race 3 Lazar Lasar 1 1065 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippen   1091 39:26 0:36:09 7.0
6 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 38:02 0:31:42 6.0
4 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 32:51 0:28:58 4.0

Local Three Race 6 Full Series - 18 June 2017 at 12.00

Race Officer David Nunns

Falspar single handed

Club 1 crewed by Ian Barker

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
5 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1107 35:23 0:31:58 5.0
4 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 35:33 0:31:21 4.0
3 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 34:46 0:30:46 3.0
2 Local Series Race 3 Tyririck Wayfarer W1417 Coldham Hall Sailing Club Bill Clarke Judith Robertson 1134 34:45 0:30:39 2.0
1 Local Series Race 3   Topper Cruz   Coldham Hall Sailing Club Jonathan Bolton Debbi Jaffey 1200 34:27 0:28:43 1.0

Local Three Race 7 Full Series - 2 July 2017 at 12.00

Race Officer Gary Corbett

Contest crewed by John Allison

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
8 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1107 37:42 0:34:03 8.0
6 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 35:00 0:30:58 6.0
3 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 32:46 0:28:54 3.0
2 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 31:45 0:28:06 2.0
4 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 33:20 0:29:30 4.0
9 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 RET   38.0
7 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 39:44 0:33:07 7.0
5 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 34:31 0:30:26 5.0
1 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 31:22 0:27:40 1.0

Local Three Race 8 Full Series - 7 July 2017 at 12.00

Race Officer Derek Watson

Club 1 crewed by Tina Pye

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
9 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 46:23 0:41:03 9.0
11 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 RET   38.0
11 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 RET   38.0
11 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 RET   38.0
2 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 33:54 0:30:00 2.0
10 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 46:54 0:41:30 10.0
1 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 31:56 0:29:54 1.0
7 Local Series Race 3 Club 2 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Alex Logue Chris Logue 1134 43:50 0:38:39 7.0
11 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Ian Shepherd Margaret Mace 1130 RET   38.0
3 Local Series Race 3 Obsession Wayfarer 8040 Coldham Hall Sailing Club Richard Joy   1111 35:16 0:31:45 3.0
6 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 45:50 0:38:12 6.0
8 Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Barnacle 1134 43:53 0:38:42 8.0
4 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 37:39 0:33:12 4.0
5 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 39:30 0:34:50 5.0

Local Three Race 9 Full Series - 23 July 2017 at 12.00

Race Officer Roy Russell

Magpie crewed by Tina Piye

Millchic crewed by Anne Cornwall

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
6 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 1499 0:22:07 6.0
7 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Judith Robertson David Greenacre 1130 1533 0:22:37 7.0
8 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Amanda Blezard Geoff Pinder 1130 1538 0:22:41 8.0
9 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 1510 0:23:34 9.0
2 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Ian Shepherd Margaret Mace 1130 1305 0:19:15 2.0
10 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Gill Pearson Paul Parker 1134 1703 0:25:02 10.0
1 Local Series Race 3 Obsession Wayfarer 8040 Coldham Hall Sailing Club Richard Joy   1111 1174 0:17:37 1.0
3 Local Series Race 3 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 1440 0:20:00 3.0
4 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 1459 0:21:27 4.0
5 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 1471 0:21:37 5.0

Local Three Race 10 Full Series - 6 August 2017 at 12.00

Race Officer Tony Duddle

Kingfisher crewed by David Greenacre

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
3 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 21:44 0:19:14 3.0
4 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 22:01 0:19:25 4.0
9 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 26:05 0:23:05 9.0
1 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 19:35 0:17:20 1.0
11 Local Series Race 3 Wayfarer Wayfarer W9944 Coldham Hall Sailing Club Tina Pye David Durrant 1134 RET   38.0
2 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Andrew Sach Ben Adams 1130 20:54 0:18:30 2.0
8 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 23:38 0:22:08 8.0
6 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett Shaun Corbett 1130 23:00 0:20:21 6.0
10 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Ian Shepherd Margaret Mace 1130 26:24 0:23:22 10.0
5 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 22:09 0:19:32 5.0
7 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 23:25 0:20:39 7.0

Local Three Race 11 Full Series - 20 August 2017 at 12.00

Race Officer Judith Robertson

Kingfsher crewed by Tina Pye

Millchic crewed by Anne Cornwall Stuart Lee

Felspar crewed by James Edward Scott

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
10 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 31:34 0:27:56 10.0
8 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 29:55 0:26:28 8.0
3 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 27:02 0:23:50 3.0
6 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 29:11 0:25:50 6.0
5 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 27:59 0:24:46 5.0
12 Local Series Race 3 Speedwell Yeoman Y117 Coldham Hall Sailing Club Ian Dixon David Nunns 1130 34:56 0:30:55 12.0
4 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 25:40 0:24:02 4.0
2 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett Shaun Corbett 1130 26:45 0:23:40 2.0
11 Local Series Race 3 Lazar Lasar 1 1065 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippen   1091 30:47 0:28:13 11.0
9 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Ian Shepherd Margaret Mace 1130 30:20 0:26:51 9.0
7 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 29:40 0:26:10 7.0
1 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 25:59 0:22:55 1.0

Local Three Race 12 Full Series - 3 September 2017 at 12.00

Race Officer Geoff Pinder

Magpie crewed by David Clubb

Felstar crewed by Scott Budds

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
7 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 1527 0:22:31 7.0
1 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 1428 0:20:59 1.0
11 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 1599 0:23:35 11.0
4 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 1456 0:21:28 4.0
6 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 1485 0:21:54 6.0
9 Local Series Race 3 Speedwell Yeoman Y117 Coldham Hall Sailing Club Ian Dixon David Nunns 1130 1549 0:22:51 9.0
14 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Stuart Lee Margaret Mace 1130 2705 0:39:54 14.0
5 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Richard Lamb Ian Barker 1130 1478 0:21:48 5.0
13 Local Series Race 3 Club 2 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Andrew Sachs Eleanor 1134 1743 0:25:37 13.0
15 Local Series Race 3 Storm Half Decker 87 Coldham Hall Sailing Club Jonathan Bolton   1160 RET   38.0
10 Local Series Race 3 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 1470 0:22:56 10.0
12 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Ian Shepherd Margaret Mace 1130 1717 0:25:19 12.0
2 Local Series Race 3 Obsession Wayfarer 8040 Coldham Hall Sailing Club Richard Joy   1111 1407 0:21:06 2.0
3 Local Series Race 3 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 1444 0:21:13 3.0
8 Local Series Race 3 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 1541 0:22:39 8.0

Local Three Race 13 Full Series - 10 September 2017 at 12.00

Race Officer Alan Sant

Magpie crewed by A.Friend

Contest crewed by Richard Lamb

Millchic crewed by Margaret Mace

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Local Series Race 3 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 21:30 0:19:02 1.0
2 Local Series Race 3 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 22:02 0:19:30 2.0
3 Local Series Race 3 Club 1 Wayfarer W9562 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 22:36 0:19:56 3.0
4 Local Series Race 3 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club David Greenacre Gary Corbett 1130 23:49 0:21:05 4.0
5 Local Series Race 3 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 23:53 0:21:08 5.0
6 Local Series Race 3 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 24:02 0:21:16 6.0
7 Local Series Race 3 Speedwell Yeoman Y117 Coldham Hall Sailing Club Ian Dixon David Nunns 1130 24:31 0:21:42 7.0
8 Local Series Race 3 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club Stuart Lee Margaret Mace 1130 27:05 0:23:58 8.0


www.coldhamhallsailingclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com