event burgee venue burgee

Local Race 1 Full Series Coldham Hall Trophy

Coldham Hall Sailing Club

Results are provisional as of 16:40 on June 18, 2017

Overall

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Local One Race 1 Full Series
23 April 2017
Local One Race 2 Full Series
7 May 2017
Local One Race 3 Full Series
21 May 2017
Local One Race 4 Full Series
28 May 2017
Local One Race 5 Full Series
4 June 2017
Local One Race 6 Full Series
18 June 2017
Total Nett
3rd Local Series Race 1 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 2.0 27.0 DNC 4.0 6.5 2.0 1.0 42.5 42.5
13th Local Series Race 1 Tyrrick Yeoman W1417 Coldham Hall Sailing Club Bill Clarke Judith Robertson 1130 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 137.0 137.0
10th Local Series Race 1 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 9.0 27.0 DNC 3.0 97.0 97.0
1st Local Series Race 1 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 7.0 1.0 1.0 8.0 3.0 4.0 24.0 24.0
2nd Local Series Race 1 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 27.0 DNC 3.0 2.0 3.0 1.0 5.0 41.0 41.0
11th Local Series Race 1 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 27.0 DNC 7.0 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 6.0 98.0 98.0
20th Local Series Race 1 Topper Topper 34453 Coldham Hall Sailing Club Wllum Johnston   1344 27.0 DNC 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 147.0 147.0
19th Local Series Race 1 Lazer Laser 9109 Coldham Hall Sailing Club Wllum Johnston Willums Sister 1065 27.0 DNC 27.0 DNC 11.0 27.0 RET 27.0 DNC 27.0 DNC 146.0 146.0
15th Local Series Race 1 Laser Laser 1 1065 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippen   1091 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 143.0 143.0
22nd Local Series Race 1 Foxglove Yeoman Y186 Coldham Hall Sailing Club James Edwards-Scott James Pitt 1130 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 RET 162.0 162.0
22nd Local Series Race 1 Jester Wayfarer W7445 Coldham Hall Sailing Club Ian Barker   1111 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 162.0 162.0
17th Local Series Race 1   Phantom 1404 Coldham Hall Sailing Club Kevin Preist   995 27.0 RET 10.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 145.0 145.0
14th Local Series Race 1 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Amanda Blezard Geoff Pinder 1130 6.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 141.0 141.0
7th Local Series Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 5.0 5.0 5.0 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 70.0 70.0
8th Local Series Race 1 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 1.0 6.0 10.0 11.0 27.0 DNC 27.0 DNC 82.0 82.0
22nd Local Series Race 1 Speedwell Yeoman Y117 Coldham Hall Sailing Club David Nunns David Warner 1130 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 162.0 162.0
4th Local Series Race 1 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 3.0 2.0 7.0 5.0 5.0 27.0 DNC 49.0 49.0
18th Local Series Race 1 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club David Durrant Margaret Mace Anne Cornwall 1130 10.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 145.0 145.0
16th Local Series Race 1 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Alan Sant Judith Robertson 1130 8.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 143.0 143.0
5th Local Series Race 1 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett David Greenacre 1130 4.0 9.0 3.0 2.0 6.0 27.0 DNC 51.0 51.0
22nd Local Series Race 1 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Gill Pearson Paul Parker 1134 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 162.0 162.0
12th Local Series Race 1 Obsession Wayfarer 8040 Coldham Hall Sailing Club Richard Joy   1111 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 120.0 120.0
6th Local Series Race 1 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 9.0 11.0 9.0 6.5 7.0 27.0 DNC 69.5 69.5
9th Local Series Race 1 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Banacle 1134 11.0 8.0 6.0 10.0 27.0 DNC 27.0 DNC 89.0 89.0
21st Local Series Race 1 Napoleon Solo 3 Coldham Hall Sailing Club Robin Bernau   1146 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 147.0 147.0
22nd Local Series Race 1 Saffire Yeoman Y40 Coldham Hall Sailing Club Steve Rayner Tracey Rayner 1130 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 162.0 162.0

Local One Race 1 Full Series - 23 April 2017 at 10.30

Race Officer David Woolston

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 Local Series Race 1 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 23:37 0:20:50 2.0
7 Local Series Race 1 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 25:49 0:22:46 7.0
13 Local Series Race 1   Phantom 1404 Coldham Hall Sailing Club Kevin Preist   995 RET   27.0
6 Local Series Race 1 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Amanda Blezard Geoff Pinder 1130 25:37 0:22:40 6.0
5 Local Series Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 25:29 0:22:28 5.0
1 Local Series Race 1 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 21:38 0:20:15 1.0
3 Local Series Race 1 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 23:55 0:21:10 3.0
10 Local Series Race 1 Millchic Yeoman Y72 Coldham Hall Sailing Club David Durrant Margaret Mace Anne Cornwall 1130 27:27 0:24:18 10.0
8 Local Series Race 1 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Alan Sant Judith Robertson 1130 26:29 0:23:26 8.0
4 Local Series Race 1 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett David Greenacre 1130 24:16 0:21:28 4.0
9 Local Series Race 1 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 28:56 0:24:07 9.0
11 Local Series Race 1 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Banacle 1134 27:37 0:24:21 11.0
12 Local Series Race 1 Napoleon Solo 3 Coldham Hall Sailing Club Robin Bernau   1146 30:14 0:26:23 12.0

Local One Race 2 Full Series - 7 May 2017 at 10.30

Race Officer Ian Barker

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
4 Local Series Race 1 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 32:05 0:28:24 4.0
1 Local Series Race 1 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 29:31 0:26:02 1.0
3 Local Series Race 1 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 31:45 0:28:06 3.0
7 Local Series Race 1 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 33:02 0:29:14 7.0
12 Local Series Race 1 Topper Topper 34453 Coldham Hall Sailing Club Wllum Johnston   1344 49:54 0:37:08 12.0
10 Local Series Race 1   Phantom 1404 Coldham Hall Sailing Club Kevin Preist   995 31:36 0:31:46 10.0
5 Local Series Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 32:26 0:28:36 5.0
6 Local Series Race 1 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 30:52 0:28:54 6.0
2 Local Series Race 1 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 31:08 0:27:33 2.0
9 Local Series Race 1 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett David Greenacre 1130 34:04 0:30:09 9.0
11 Local Series Race 1 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 38:13 0:31:51 11.0
8 Local Series Race 1 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Banacle 1134 33:41 0:29:42 8.0

Local One Race 3 Full Series - 21 May 2017 at 10.30

Race Officer Bob Branscombe

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
4 Local Series Race 1 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 24:07 0:21:16 4.0
1 Local Series Race 1 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 22:15 0:19:37 1.0
2 Local Series Race 1 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 22:30 0:19:55 2.0
11 Local Series Race 1 Lazer Laser 9109 Coldham Hall Sailing Club Wllum Johnston Willums Sister 1065 27:17 0:25:37 11.0
5 Local Series Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 24:16 0:21:24 5.0
10 Local Series Race 1 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 25:45 0:24:07 10.0
7 Local Series Race 1 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 24:22 0:21:34 7.0
3 Local Series Race 1 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett David Greenacre 1130 23:15 0:20:35 3.0
8 Local Series Race 1 Obsession Wayfarer 8040 Coldham Hall Sailing Club Richard Joy   1111 24:19 0:21:53 8.0
9 Local Series Race 1 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 26:38 0:22:12 9.0
6 Local Series Race 1 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Banacle 1134 24:25 0:21:32 6.0

Local One Race 4 Full Series - 28 May 2017 at 10.30

Race Officer Ian Shepherd
Kingfisher crewed by Shaun Corbett
Falspar crewed by Tony Duddle
Andwum Single Handed
Club 1 Single Handed

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
6 Local Series Race 1 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1111 30:31 0:27:28 6.5
9 Local Series Race 1 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 32:16 0:28:33 9.0
8 Local Series Race 1 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1111 30:41 0:27:37 8.0
3 Local Series Race 1 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 28:24 0:25:08 3.0
4 Local Series Race 1 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 30:28 0:26:58 4.0
12 Local Series Race 1 Lazer Laser 9109 Coldham Hall Sailing Club Wllum Johnston Willums Sister 1065 RET   27.0
1 Local Series Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 Coldham Hall Sailing Club Jackie Mayfield Carol Catchpole 1134 25:06 0:22:08 1.0
11 Local Series Race 1 Hopefull K1 114 Coldham Hall Sailing Club Kim Mayfield   1068 41:01 0:38:24 11.0
5 Local Series Race 1 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 30:49 0:27:16 5.0
2 Local Series Race 1 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett David Greenacre 1130 26:46 0:23:41 2.0
6 Local Series Race 1 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 32:57 0:27:28 6.5
10 Local Series Race 1 Wayfarer Wayfarer W6494 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippin Jenny Banacle 1134 37:09 0:32:46 10.0

Local One Race 5 Full Series - 4 June 2017 at 10.30

Race Officer Judith Robertson

Obsession crewed by Ian Barker

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 Local Series Race 1 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 29:58 0:26:26 2.0
3 Local Series Race 1 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 31:47 0:28:02 3.0
1 Local Series Race 1 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 29:43 0:26:18 1.0
8 Local Series Race 1 Laser Laser 1 1065 Coldham Hall Sailing Club Nigel Kippen   1091 36:18 0:33:16 8.0
5 Local Series Race 1 Magpie Yeoman 80 Coldham Hall Sailing Club David Hickman Debbi Jaffey 1130 32:41 0:28:55 5.0
6 Local Series Race 1 Kingfisher Yeoman 143 Coldham Hall Sailing Club Gary Corbett David Greenacre 1130 35:55 0:31:47 6.0
4 Local Series Race 1 Obsession Wayfarer 8040 Coldham Hall Sailing Club Richard Joy   1134 32:01 0:28:14 4.0
7 Local Series Race 1 Hyakutake Comet C29 Coldham Hall Sailing Club Phil Parker   1200 39:48 0:33:10 7.0

Local One Race 6 Full Series - 18 June 2017 at 10.30

Race Officer David Nunns

Contest crewed by Tony Duddle

Club One crewed by Ian Barker

Falspar crewed by Liz Goodchild

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Local Series Race 1 Club 1 Wayfarer W9532 Coldham Hall Sailing Club Paul Parker Gill Pearson 1134 27:22 0:24:08 1.0
2 Local Series Race 1 Tyrrick Yeoman W1417 Coldham Hall Sailing Club Bill Clarke Judith Robertson 1130 30:46 0:27:14 2.0
3 Local Series Race 1 Contest Yeoman Y6 Coldham Hall Sailing Club Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 31:05 0:27:30 3.0
4 Local Series Race 1 Andwun Wayfarer W10001 Coldham Hall Sailing Club John Wells Sandy Watt 1134 31:23 0:27:40 4.0
5 Local Series Race 1 Shibboleth Yeoman 180 Coldham Hall Sailing Club David Woolston Margaret Woolston 1130 31:24 0:27:47 5.0
6 Local Series Race 1 Felspar Yeoman Y146 Coldham Hall Sailing Club Ben Adams Judith Robertson 1130 32:33 0:28:48 6.0
7 Local Series Race 1 Foxglove Yeoman Y186 Coldham Hall Sailing Club James Edwards-Scott James Pitt 1130 RET   27.0


www.coldhamhallsailingclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com