event burgee venue burgee

Local Race 1 Full Series 1-16 Coldham Hall Trophy

Coldham Hall Sailing Club

Results are provisional as of 15:43 on June 10, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Local One Race 1 Full Series 1-16
2018-04-15 10.30
Local One Race 2 Full Series 1-16
2018-04-29 10.30
Local One Race 3 Full Series
2018-05-13 10.30
Local One Race 4 Full Series
2018-05-27 10.30
Local One Race 5 Full Series
2018-06-10 10.30
Total Nett
4th Local Race 1 Kingfisher Yeoman Y143 CHSC Gary Corbett David Greenacre 1130 2.5 3.0 8.0 23.0 DNC 1.0 37.5 37.5
1st Local Race 1   Flying Fifteen   CHSC John Wells Sandy Watt 1037 1.0 9.0 DNS 2.0 3.0 2.0 17.0 17.0
11th Local Race 1 Contest Yeoman Y6 CHSC Geoff Pinder Richard Lamb 1130 2.5 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 74.5 74.5
3rd Local Race 1 Shibboleth Yeoman Y180 CHSC David Woolston Margaret Woolston 1130 23.0 DNC 1.0 7.0 2.0 4.0 37.0 37.0
9th Local Race 1 Andwun Wayfarer W CHSC Ian Barker Debbi Jaffey 1124 6.0 23.0 DNC 12.0 23.0 DNC 5.0 69.0 69.0
16th Local Race 1 Obsession Wayfarer W8040 CHSC Richard Joy   1102 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 98.0 98.0
5th Local Race 1 Hopefull KI 114 CHSC Kim Mayfield   1068 8.0 23.0 DNC 4.0 4.0 7.0 46.0 46.0
7th Local Race 1 Felspar Yeoman Y146 CHSC Ben Adams Alan Sant 1130 7.0 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 8.0 66.0 66.0
10th Local Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 CHSC Jackie Mayfield Carol Catchpole 1124 23.0 DNC 5.5 11.0 23.0 DNC 9.0 71.5 71.5
8th Local Race 1   Wayfarer W6494 CHSC Nigel Kippin Jenny Barnacle 1124 23.0 DNC 4.0 6.0 23.0 DNC 10.0 66.0 66.0
6th Local Race 1 Hyakutake Comet 29 CHSC Phil Parker   1204 23.0 DNC 7.0 3.0 6.0 11.0 50.0 50.0
22nd Local Race 1 Millchic Yeoman Y72 CHSC Stuart Lee Margaret Mace 1130 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 104.0 104.0
15th Local Race 1   Topper 34453 CHSC Willum   1347 23.0 DNC 5.5 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 97.5 97.5
18th Local Race 1   Lasar   CHSC Willum   1097 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 23.0 DNC 23.0 DNC 101.0 101.0
20th Local Race 1 Contest Yeoman Y6 CHSC Richard Lamb Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 102.0 102.0
17th Local Race 1 Contest Yeoman Y6 CHSC Amanda Blezard Geoff Pinder 1130 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 23.0 DNC 99.0 99.0
19th Local Race 1   Solo 4314 CHSC Robin Benuea   1143 9.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 101.0 101.0
14th Local Race 1 Club Wayfarer Wayfarer W9531 CHSC Paul Parker Gill Pearson 1124 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 97.0 97.0
13th Local Race 1 Club Wayfarer 1 Wayfarer W9531 CHSC Gill Pearson Paul Parker 1124 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 96.0 96.0
21st Local Race 1 Speedwell Yeoman Y117 CHSC David Nunns David Warner 1130 11.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 103.0 103.0
2nd Local Race 1 Magpie Yeoman Y80 CHSC David Hickman Debbi Jaffey 1130 5.0 2.0 1.0 1.0 23.0 DNC 32.0 32.0
12th Local Race 1 Millchic Yeoman Y72 CHSC Ian Shepherd David Durrantt 1130 10.0 23.0 DNC 14.0 RET 8.0 23.0 DNC 78.0 78.0

Local One Race 1 Full Series 1-16 - 2018-04-15 at 10.30

Race Officer David Woolston

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
2 Local Race 1 Kingfisher Yeoman Y143 CHSC Gary Corbett David Greenacre 1130 27.33 0.24.23 2.5
1 Local Race 1   Flying Fifteen   CHSC John Wells Sandy Watt 1037 23.06 0.22.17 1.0
2 Local Race 1 Contest Yeoman Y6 CHSC Geoff Pinder Richard Lamb 1130 27.33 0.24.23 2.5
6 Local Race 1 Andwun Wayfarer W CHSC Ian Barker Debbi Jaffey 1102 29.48 0.27.03 6.0
8 Local Race 1 Hopefull KI 114 CHSC Kim Mayfield   1068 30.36 0.28.39 8.0
7 Local Race 1 Felspar Yeoman Y146 CHSC Ben Adams Alan Sant 1130 31.25 0.27.48 7.0
9 Local Race 1   Solo 4314 CHSC Robin Benuea   1143 33.16 0.29.06 9.0
4 Local Race 1 Club Wayfarer 1 Wayfarer W9531 CHSC Gill Pearson Paul Parker 1124 28.34 0.25.25 4.0
11 Local Race 1 Speedwell Yeoman Y117 CHSC David Nunns David Warner 1130 34.03 0.30.08 11.0
5 Local Race 1 Magpie Yeoman Y80 CHSC David Hickman Debbi Jaffey 1130 29.26 0.26.03 5.0
10 Local Race 1 Millchic Yeoman Y72 CHSC Ian Shepherd David Durrantt 1130 33.37 0.29.45 10.0

Local One Race 2 Full Series 1-16 - 2018-04-29 at 10.30

Race Officer Kevin Priest

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
3 Local Race 1 Kingfisher Yeoman Y143 CHSC Gary Corbett David Greenacre 1130 33:25 0:29:34 3.0
8 Local Race 1   Flying Fifteen   CHSC John Wells Sandy Watt 1037 DNS   9.0
1 Local Race 1 Shibboleth Yeoman Y180 CHSC David Woolston Margaret Woolston 1130 32:48 0:29:02 1.0
5 Local Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 CHSC Jackie Mayfield Carol Catchpole 1124 35:04 0:31:12 5.5
4 Local Race 1   Wayfarer W6494 CHSC Nigel Kippin Jenny Barnacle 1124 34:53 0:31:02 4.0
7 Local Race 1 Hyakutake Comet 29 CHSC Phil Parker   1204 41:20 0:34:20 7.0
5 Local Race 1   Topper 34453 CHSC Willum   1347 42:02 0:31:12 5.5
2 Local Race 1 Magpie Yeoman Y80 CHSC David Hickman Debbi Jaffey 1130 33:04 0:29:16 2.0

Local One Race 3 Full Series - 2018-05-13 at 10.30

Race Officer Kevin Priest

Felspar crewed by Judith Robertson

Andwun crewed by Daniel Cox

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
8 Local Race 1 Kingfisher Yeoman Y143 CHSC Gary Corbett David Greenacre 1130 40:17 0:35:39 8.0
2 Local Race 1   Flying Fifteen   CHSC John Wells Sandy Watt 1037 32:09 0:31:00 2.0
7 Local Race 1 Shibboleth Yeoman Y180 CHSC David Woolston Margaret Woolston 1130 39:59 0:35:23 7.0
12 Local Race 1 Andwun Wayfarer W CHSC Ian Barker Debbi Jaffey 1124 42:49 0:38:06 12.0
4 Local Race 1 Hopefull KI 114 CHSC Kim Mayfield   1068 34:07 0:31:57 4.0
5 Local Race 1 Felspar Yeoman Y146 CHSC Ben Adams Alan Sant 1130 37:42 0:33:22 5.0
11 Local Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 CHSC Jackie Mayfield Carol Catchpole 1124 41:16 0:36:43 11.0
6 Local Race 1   Wayfarer W6494 CHSC Nigel Kippin Jenny Barnacle 1124 37:34 0:33:25 6.0
3 Local Race 1 Hyakutake Comet 29 CHSC Phil Parker   1204 37:41 0:31:18 3.0
9 Local Race 1   Lasar   CHSC Willum   1097 39:26 0:35:57 9.0
10 Local Race 1 Contest Yeoman Y6 CHSC Richard Lamb Geoff Pinder Amanda Blezard 1130 41:25 0:36:39 10.0
1 Local Race 1 Magpie Yeoman Y80 CHSC David Hickman Debbi Jaffey 1130 33:22 0:29:32 1.0
13 Local Race 1 Millchic Yeoman Y72 CHSC Ian Shepherd David Durrantt 1130 RET   14.0

Local One Race 4 Full Series - 2018-05-27 at 10.30

Race Officer Ben Adams

Flying Fifteen crewed by Ben Adams

Millchic crewed by Margaret Mace and Anne Cornwall

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
3 Local Race 1   Flying Fifteen   CHSC John Wells Sandy Watt 1037 33:19 0:32:08 3.0
2 Local Race 1 Shibboleth Yeoman Y180 CHSC David Woolston Margaret Woolston 1130 35:19 0:31:15 2.0
4 Local Race 1 Hopefull KI 114 CHSC Kim Mayfield   1068 35:31 0:33:15 4.0
6 Local Race 1 Hyakutake Comet 29 CHSC Phil Parker   1204 41:36 0:34:33 6.0
7 Local Race 1 Contest Yeoman Y6 CHSC Amanda Blezard Geoff Pinder 1130 40:23 0:35:44 7.0
5 Local Race 1 Club Wayfarer Wayfarer W9531 CHSC Paul Parker Gill Pearson 1124 37:35 0:33:26 5.0
1 Local Race 1 Magpie Yeoman Y80 CHSC David Hickman Debbi Jaffey 1130 34:51 0:30:50 1.0
8 Local Race 1 Millchic Yeoman Y72 CHSC Ian Shepherd David Durrantt 1130 42:21 0:37:29 8.0

Local One Race 5 Full Series - 2018-06-10 at 10.30

Race Officer Paul Parker

Felspar crewed by Duncan Mortlock

Start: Start 1, Finishes: Place
Race Position Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Local Race 1 Kingfisher Yeoman Y143 CHSC Gary Corbett David Greenacre 1130 35:31 0:31:26 1.0
2 Local Race 1   Flying Fifteen   CHSC John Wells Sandy Watt 1037 34:24 0:33:10 2.0
3 Local Race 1 Contest Yeoman Y6 CHSC Geoff Pinder Richard Lamb 1130 37:32 0:33:13 3.0
4 Local Race 1 Shibboleth Yeoman Y180 CHSC David Woolston Margaret Woolston 1130 38:11 0:33:47 4.0
5 Local Race 1 Andwun Wayfarer W CHSC Ian Barker Debbi Jaffey 1124 38:39 0:34:23 5.0
6 Local Race 1 Obsession Wayfarer W8040 CHSC Richard Joy   1102 37:58 0:34:27 6.0
7 Local Race 1 Hopefull KI 114 CHSC Kim Mayfield   1068 37:55 0:35:30 7.0
8 Local Race 1 Felspar Yeoman Y146 CHSC Ben Adams Alan Sant 1130 40:16 0:35:38 8.0
9 Local Race 1 One For The Road Wayfarer W10188 CHSC Jackie Mayfield Carol Catchpole 1124 40:36 0:36:07 9.0
10 Local Race 1   Wayfarer W6494 CHSC Nigel Kippin Jenny Barnacle 1124 40:50 0:36:20 10.0
11 Local Race 1 Hyakutake Comet 29 CHSC Phil Parker   1204 43:58 0:36:31 11.0
12 Local Race 1 Millchic Yeoman Y72 CHSC Stuart Lee Margaret Mace 1130 42:00 0:37:10 12.0


www.coldhamhallsailingclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com